İzin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?
21 Haziran 2024

İzin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

İzin Dilekçesi Nedir?

İzin dilekçesi, bireylerin iş veya okul hayatlarında bulunmadıkları dönemlerde neden bulunmadıklarını beyan edebilecekleri resmi bir belgedir. İş yerlerinde izin dilekçesi örneği, hastalık, yıllık izin gibi durumlarda kullanılmaktadır. Okullarda ise mazeretli izinler için kullanılmaktadır.

İş Yerlerinde İzin Dilekçesi

Çalışanlar, bir yılı doldurduklarında yıllık izin dilekçesi doldurarak hak kazandıkları izinleri yılın herhangi bir zamanında kullanabilirler. Bunun dışında hastalık nedeniyle kullanılan izin dilekçesi örnekleri, hastane ya da doktor raporlu olmalıdır.

İzin Dilekçesi Türleri

İzin dilekçesi örnekleri, ücretli veya ücretsiz olabilir. Çalışanların iş yerine gelemediklerinde haksız konuma düşmemeleri için imza karşılığı alınan resmi bir belgedir. Bu belge, çalışanların ister devlet dairesinde ister özel sektörde gelmedikleri günler için ayrıca bir beyanat ya da tutanak tutulmasını önleyerek yasal haklarını kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Çalışanların bilgisi ve imzası olmadan işveren tarafından düzenlenen evraklar, çalışanın imzası olmadan geçerlilik kabulü görmez.

Yıllık İzin Süreleri

Çalışanların yıllık izin dilekçesini kullanma süreleri, bir yıl için 1 hafta (7 iş günü) ve beş yılı dolduranlar için 21 gün olarak belirlenmiştir.

Okullarda İzin Dilekçesi

Okullarda okuyan bütün öğrencilerin izin dilekçesi örneğini yılda 45 gün için kullanma hakları vardır. Öğrencilerin izin dilekçesi örnekleri ile ilgili olarak en son Milli Eğitim Bakanlığında belirlenen yönetmelikte bazı değişiklikler yapılmıştır. Özürlü devamsızlık yapan öğrencilerin rapor almalarına gerek olmadığı görülmüştür. Öğrencilerin okula gelmedikleri günler için velilerinden imzalı izin dilekçesi örneği götürmeleri yeterlidir.

Yeni Yönetmelik Düzenlemeleri

MEB'in yönetmeliğinde öğrencileri sevindirecek olan bu düzenleme ile devamsızlık süresi, özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır düzenlemesi yer almaktadır. Önceki yönetmelikte özürsüz devamsızlık 20 gün iken yeni yönetmelikte 10 güne düşmesi bazı kesimlerce olumsuz bir değişiklik olarak yorumlanmıştır.

Ancak yeni yönetmeliğin başka bir maddesinde, 10 günden sonra kalan 35 günlük özürlü devamsızlığın önceki yönetmelikteki gibi rapor şartı aramaması ortaya çıkmıştır. Yeni yönetmelikte izin dilekçesi örneği kullanılarak öğrencinin gelmediği günlerin hesaplanarak velilere imzalatılmak suretiyle özür gününün takip eden en geç 5 iş günü içerisinde okul yönetimine verilirse e-okul sistemine işlenir düzenlemesi yer almıştır. Böylece özürlü devamsızlıklarda doktor raporu veya okula gelmeyiş sebebini resmi olarak belgelendirmek şartı izin dilekçesi örneği ile kalkmış oldu. Bu durumda öğrencinin velisine imzalatacağı izin dilekçesi örneği yeterli olacaktır.

İzin Dilekçesi Örneği

İzin dilekçesi örneği aşağıdaki gibi düzenlenmelidir:

Orta Öğretim Müdürlüğüne,

Velisi bulunduğum, [Öğrencinin Adı Soyadı], [Öğrenci Numarası], [Sınıfı] sınıfında öğrenci olan çocuğumun, [Tarih] tarihindeki devamsızlığı bilgim dahilindedir. [Sebep] nedeniyle belirtilen tarihlerde okula gelememiştir. Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla,

[Veli Adı Soyadı]

[İmza]

[Tarih]

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İstifa Dilekçe Örneği

İstifa Dilekçe Örneği

Haber Bülteni